Nagyszerű érvek, miért is hordj kender alapú ruhát:
- Védi a bőrt természetes UV fényszűrésével
- Antibakteriális és légáteresztő hatású, megakadályozza a kellemetlen illatok kialakulását.
- Négyszer akkora szilárdságú, mint a pamut, nem gyengül mosás során
- Jobban megtartja a színét, mint bármely más szövet.
- Víztakarékos! A kender az általában pamut termesztéshez és feldolgozáshoz felhasznált víz mennyiségének 1/20-át használja fel!
- Szinte semmilyen vizet nem igényel a növekedéshez az eső kivételével.
- Munkahelyet teremt! A kendert emberi kézzel szüretelik és dolgozzák fel.
- Ellentétben a gyapottal, amely kimeríti a talaj tápanyagát, több mint húsz évig egymás után termeszthető ugyanabban a földben anélkül, hogy a talajt kimerítené.
- Finom puha tapintású a bőrön, ellenáll a kopásnak.
Bővebben a kenderről:
A kendert a kötéltől a ruházaton át a papírig számtalan módon felhasználják. A pamuthoz hasonlóan a használatnál a szövet egyre lágyabbá válik. Gyorsan elnyeli a nedvességet, szárazon tartva a testet, ez az egyik legtartósabb rost a földön.
Mivel erősebb nedvszívó hatással bír, mint a pamut, nagyobb a színtartóssága, mint bármely más szövetnek. Porózus felülettel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy lélegezzen, ezzel nyáron hűvösen tartva a testet. És mint a bambusz valamint a gyapjú, melegebben tart hűvösebb időben.
Nagyon sokoldalú növény, a leghosszabb és legerősebb növényi rost. Mivel nagyon aggódunk a természeti erőforrásunk, a víz miatt, szívmelengető a tudat, hogy a kender csak a víz mennyiségének 1/20-át használja fel a gyapottal szemben, rendszeres termesztése és feldolgozása során. Kevésbé érzékeny a rovarokra, és kiszorítja a többi gyomot, így a műtrágyák feleslegessé válnak a termesztése során. Hidrogén-peroxiddal fehéríthető, ami környezetkímélőbb.
Gyorsan nő, csupán 120 nappal a vetés után áll készen a betakarításra. A bambuszhoz hasonlóan a kender szinte bárhol nőhet a szaharai sivatagtól egészen Skandináviáig. Ám leginkább trópusi zónákban vagy mérsékelten hűvös mérsékelt éghajlaton él, az Egyesült Államokat így például tökéletes növekedési zónává teszi.
Szinte semmilyen vizet nem igényel a növekedéshez, általában az eső táplálja. Amikor a növényt betakarítják, a gyökerei megmaradnak, és a leveleket visszajuttatják a mezőkre, ezzel gazdagítva a talajt. Az igazság az, hogy a kenderrel a talaj egyre jobb állapotba kerül, a növény ad és csak ad. A biopamuthoz hasonlóan kézzel szüretelik és dolgozzák fel, így az embereknek munkahelyet teremtve.
További felhasználása
További nagy előnye az, hogy a kender növény minden részét az emberek használhatják a gyökértől a szárig, a levélig, a virágig, a magokig, a pollenig és még a gyantákig is. Egyéb felhasználási módjai például a faszén, a kátrányok, a metán és más gyúlékony gázok előállítása, amelyek segíthetnek az otthonok fűtésében, a főzésben és az elektromos áram termelésében is. Sok más dologra is használható, mint például a ruházat és a papír. A kender használatának néhány más módja a nem mérgező biológiailag lebomló festékek, festékek és lakkok, növényi alapú műanyagok, például celofán és cellulóz alapú műanyagok gyártása. Az építőiparban szintén felhasználják, erősebb és minőségi, mint a fák erre a célra. A panelek, gerendák, csapok és oszlopok kenderből is készülhetnek..
Az ember számára a kender nagyszerű növényi fehérjeforrás. Az esszenciális aminosavak és esszenciális zsírsavak teljes egész egészével rendelkezik. Azt is kimutatták, hogy többek között csökkenti a vér koleszterinszintjét, az egészségügy egyre jobban felismeri jótékony hatásait. Liszt formájában kenyér, sütemények készítésére is alkalmas. A magok rendkívül táplálóak, és ehető olajba is préselhetők, mint a szójabab.
A kender hidratáló elemekkel rendelkezik, amelyek jók a haj és a bőr számára.
Történeti visszatekintés
Kendermagokat találtak a világ régészeti lelőhelyein, és a magok az ókori Kína egyik fő gabonanövénye volt. A kendermagokat Észak-Európában a középkor óta termesztik.
Kolumbusz Kristóf hajóinak szerkezetében is megtalálható volt a kender.
A 16. században VIII. Henrik arra ösztönözte a gazdákat, hogy kendert ültessenek, hogy segítsenek a brit haditengerészet ellátásában, nemcsak vitorlák készítéséhez, hanem a csatahajók építésében is szerepet kapott a növényi rost. Használtak fel kendert már cipő készítéshez, ejtőernyős hevedernél egyaránt.
Az Egyesült Államoknak a Függetlenségi Nyilatkozata és az amerikai alkotmány kenderpapírra volt írva, nem is beszélve arról, hogy az első amerikai zászló kenderből készült.
A kender ruházatot világszerte olyan jól ismert márkák készítik, mint például a Patagonia, a Bono’s Edun, a Giorgio Armani.
Forrás: nakedclothing.com