Hallottál már arról, hogy a színek csodás hatással vannak testre és lélekre? Segítő szándékait már sok évezrede éve felfedezték, és alkalmazzák, ezekkel szeretnélek benneteket megismertetni!
Manapság már közismert a zene jótékony hatása, melyeket köszönhetünk a nem látható spektrumoknak, frekvenciáknak, hullámhosszoknak és nem utolsó sorban olyan csodás interpretációknak köszönhetően, amelyet akár Mozart, Bach vagy Beethoven művei által élvezhetünk, hallgathatunk. Ezen remek dallamok világán túl létezik egy másik tökéletes rendszer, mely szemmel látható, ám kevéssé tudatosan alkalmazott a hétköznapi életben és ugyanúgy gyógyító szándékkal rendelkezik, ez pedig nem más, mint a színek birodalma.
„ Az egyiptomi Heliopolisz ősi templomaiban a szín erejét nemcsak az imádathoz szükséges segédeszközként használták, hanem a gyógyítás eszközeként is. Ezeket a templomokat úgy építették, hogy ahogy a nap besütött rajtuk a fénye a prizma által felbontott hét színre osztotta, és a szenvedőket abban a színben fürösztötték, amire szükségük volt ahhoz, hogy egészségük felépüljön.” ezek Roland Hunt szavai A színgyógyítás hét kulcsa című könyvéből.
A test és lélek harmonizálása színekkel már az egyiptomi kultúrában is ismert volt, a napkultusz sok ősi kultúrát átitatott. Az indiai ayurvéda is nagy hangsúlyt fektet a színekre különböző ételeken keresztül, Püthagorasz a numerológia mellett a zene, s a színek támogató rendszerét is kutatta, kidolgozta. A XX. század olyan nagy alakjai, mint Rudolf Steiner, Max Luscher és Goethe is tanulmányozta a színek tartalma és a társadalom, az életkor, a különböző életciklusok közti összefüggéseket. A színeknek pszichológiai szerepük is van, felfedi a személyiségjegyeket, tudatos alkalmazásuk pozitív hatásai bizonyítottak.
A fény és a színek kapcsolata
A Napból érkező sugarak látható spektruma kivételével az elektromágneses sugarak láthatatlanok az emberi szem számára. A számunkra is érzékelhető fény tartományait mérni tudjuk, mértékegységgel kifejezhető. Newton nevéhez fűződik a prizmán keresztül érkező fehér fény fénytörési szögei által bemutatott teljes spektrum, a szivárvány modellezése, mely 6 színt tartalmazott, vörös, narancs, sárga, kék, lila. Max Planck rámutatott, hogy a fény kvantumrészecskék halmazából áll, Einstein a fény kettős jellegét bizonyította: frekvencia (adott időegység alatti hullámok száma) és hullámhossz (két hullámcsúcs közti távolság) határozzák meg. Minden színnek egyedi energia minősége, frekvencia-tartománya és hullámhossz értéke van. A fényfrekvencia energetizált részecske halmazait fotonoknak nevezte el. A fény tárgyra vetülő bizonyos fotonjai elnyelődnek, mások visszaverődnek. A visszaverődött hullámhosszokat, frekvenciákat érzékeljük színekként, melyek különböző módon hatnak ránk, akárcsak a zene hangjai, azok minőségei.
Színérzékelés hatásai és megjelenési formái
A fényt, színeket érzékeljük a szemünkön, bőrünkön és az emberi energia rendszeren keresztül. Szemünkben található receptor sejtek segítségével látjuk a színeket, melyek a vörös, a zöld és a kék árnyalataira érzékenyek, s ezek által tudunk megkülönböztetni közel 2 millió színárnyalatot, melyek hatnak tudatunkra, lelkünkre, mentális képességünkre is. Szemen keresztül a hipotalamuszhoz és agyalapi mirigyhez is eljut a fény,ezek az endokrin rendszerünk irányítói, vagyis a fény, az általuk közvetített színek hatással vannak a hormonháztartásra, anyagcserére, idegrendszerre, biológiai órára is többek között.
A színek festékanyagból és fényből származnak. A pigment színeknél 3 elsődleges, alap színt különböztetünk meg: vörös, sárga, kék. Másodlagos színek az egymás melletti színek keverésével születtek meg: narancs, zöld, lila. A harmadlagos színek az elsődleges és a másodlagos színek találkozásából jöttek létre, mint a korall, arany, olajzöld, türkiz, királykék, magenta. A fény színeit összekeverve (vörös, zöld, kék) Newton kimutatta, hogy létrejön a fehér fény. A feketét a három pigment alapszín, a vörös, kék és sárga keverésével kapjuk meg. A keverésnél egyenlő arányokat veszünk figyelembe. Érdemes még szólni a komplementer színekről is, melyek a színkörön egymással szemben állnak. Ezeket keverve szürkés árnyalatok jelennek meg.
Színek és az egyensúlyi állapot
A vörös színnek van a legnagyobb hullámhossza, ugyanakkor a legalacsonyabb frekvenciával rendelkezik, így a legkisebb energiával rendelkező szín bizonyos szempontból. Míg a lilának van a legrövidebb hullámhossza, viszont a legmagasabb a frekvencia értéke, ő a legnagyobb energiát tartalmazva. Az ember számára a legerősebb mégis a vörös, vitalizáló, lüktető, míg a lila lenyugtat, csendesít. A test energia rendszere a szivárvány színeit követve épül fel törzsünk aljától a fejünk búbjáig, vagyis a vörös az elemi, ösztönös énünktől elvezet a liláig, fel, ahol a szellemiségünk kap teret.
Mint minden területén az életnek az ember az egyensúlyi állapotára törekszik, a színek a külső-belső harmóniát segítenek megvalósítani. Testünk működését, lelkiállapotunkat befolyásolni képesek a színek, ahogy a fentiekben már szóba került. Hatnak ránk, nem vitás. Hogy ezzel tudatosan tudjunk élni, ezzel egy jobb életminőséget megteremteni, rajtunk múlik.
A színekről itt olvashattok:
foto: tudasbazis.sulinet.hu